Ferie zimowe bez zabawek

18 stycznia 2021

W naszym przedszkolu po raz kolejny realizujemy program „Przedszkole bez zabawek”. Celem programu jest pomoc w znalezieniu alternatywnych form zabawy. Dzięki temu dzieci mogą przekonać się jaką moc ma wyobraźnia i jakie cuda można wykonać z rolek po papierze toaletowym lub puszek po napojach. Taka forma zabawy pozwoliła im odkryć nowe zdolności dostarczając równocześnie mnóstwo radości i satysfakcji z nauki poprzez zabawę,

Przez dwa tygodnie dzieci przekonywały się o tym, że brak zabawek nie oznacza braku zabawy, a wręcz odwrotnie. Przedszkolaki chętnie tworzyły różnego typu budowle, konstruowały przedmioty, które spełniały określone funkcje. Podczas tworzenia własnych zabawek dzieci wykorzystywały zgromadzone pudła kartonowe różnej wielkości, opakowania po słodyczach, kosmetykach, pojemniki po jogurtach, puszki, gazety, rolki po papierze toaletowym, kawałki wełny.

Dzieci wykonywały własne eksperymenty, odkrywały, badały i wnioskowały poprzez aktywne uczestnictwo w różnorodnych zabawach, eksperymentach i doświadczeniach zaproponowanych przez nauczyciela. Uczestniczyły także w zabawach graficznych z mąką, przesypywały, odmierzały, dzielnie ćwiczyły sprawność manualną rysując paluszkami w rozsypanej mące. W zespołach tworzyły gry planszowe oraz układały zasady gry. Rozwijały umiejętność zgodnego działania w zespole, aktywizowały myślenie, a przede wszystkim doskonaliły umiejętność liczenia. Przedszkolaki intensywnie brały udział w różnych konkurencjach sportowych, co było dobrą okazją do zdrowej aktywności, rozwijania zainteresowań sportowych oraz przypomnienia nazw dyscyplin zimowych. Wychowankowie musieli wykazać się zwinnością, skocznością oraz celnością w czasie pokonywania torów przeszkód. W kolejnych dniach przedszkolaki przeniosły się do krainy muzyki, gdzie mogły zaprezentować piosenki i tańce, jakie znają. Dzieci utrwalały wiedzę na temat muzyki. Na zakończenie wykonały grzechotki z puszek po napojach wypełnione różnymi elementami np. grochem, ryżem, czy kamyczkami. Dzieci systematycznie uzupełniały pokarm dla ptaków. Sprawiało im to ogromną radość, kiedy mogły wrzucić do karmnika różne ziarenka, czy zawiesić na gałązce słoninkę dla sikorek. Dzięki naszemu dokarmianiu, ptaki maja szansę przetrwać najgroźniejszą zimę, a wiosną w podziękowaniu na pewno zagoszczą w naszym ogrodzie i pięknie nam zaśpiewają.

Ferie bez zabawek były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności przedszkolaków. Dzieci nauczyły się, że do wspaniałej zabawy wystarczy jedynie odrobina fantazji. Przekonały się, jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu, bądź z pomocą nauczyciela, a czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem.