Dyżur wakacyjny w przedszkolu

2 sierpnia 2019

Mimo iż do naszego przedszkola zawitały wakacje, nasi wychowankowie nie próżnują i aktywnie spędzają czas w ramach zajęć tematycznych.

W pierwszym tygodniu wakacji dzieci zagłębiały wiedzę na temat zwierząt. Dowiedziały się, gdzie żyją różne zwierzęta na świecie, umieszczając je w odpowiednich miejscach na mapie oraz podporządkowując do odpowiednich środowisk. Dowiedziały się także jak należy zachować się w lesie, parku narodowym oraz czego nie wolno tam robić.

Dzieci uczestniczyły również w zabawach konstrukcyjnych opartych na sztuce orgiami. Zabawy te tworzyły bardzo wartościowe pole doświadczeń edukacyjnych. Zajęcia kółkami orgiami wzbogaciły dzieci o nowe doświadczenia plastyczno – techniczne, kształtowały twórczą ekspresję i wrażliwość estetyczną. Przyczyniły także do rozwoju zdolności poznawczych i manualnych przedszkolaków. Ponadto przedszkolaki pracowały w zespołach podczas przygotowywania plakatu o tematyce „Moje wakacje”. Atmosfera podczas pracy była swobodna, nieskrępowana, a dzieci zaangażowane w pomoc młodszym kolegom i koleżankom. Na powietrzu przedszkolaki również rozwijały swoje umiejętności plastyczne podczas rysowania kolorowymi kredami na placu przedszkolnym.

Kolejny tydzień wakacji przyniósł przedszkolakom nową porcję atrakcji. Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnorodnymi formami letniego wypoczynku. Dowiedziały się jak w bezpieczny sposób organizować wyprawy zarówno w górach, jak i nad morzem. Poznawały miasta i miasteczka letniego wypoczynku zarówno w Polsce, jak i za granicą. W małych grupach przygotowywały górskie scenerie wykorzystując swoje zdolne rączki i plastelinę. Tworzyły morskie widoczki przy użyciu pasteli i wyciętych z kolorowego papieru rybek. Na podstawie wiersza W. Badalskiej „Wakacyjne rady” i swoich doświadczeń tworzyły plakat pt. „Jestem bezpieczny”. Dzieci malowały również gąbkowymi wałeczkami tworząc ciekawe wzorki, na których można spisywać wakacyjne wspomnienia. Przedszkolaki miały także przyjemność spotkać się z Honorowymi Dawcami Krwi i dowiedzieć się jak wielkim skarbem jest ludzka krew i kto może zostać dawcą tego cennego daru. Dzieci otrzymały od swoich gości pyszne czekolady, a same podziękowały za ich wizytę i postawę wręczając sympatyczne papierowe kwiaty. Oczywiście jak to bywa w okresie przyjemnej letniej aury nie zabrakło wesołych zabaw na świeżym powietrzu, korzystając z urządzeń na przedszkolnym placu zabaw.

             Czwarty tydzień dyżuru wakacyjnego upłynął dzieciom na eksperymentowaniu. Tym razem przedszkolaki miały okazję zrobić swój własny slime, czyli tzw. glutka. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się z jakich składników będą wykonywały swoją pracę. Z wielkim zaangażowaniem mieszały płyn do prania, piankę do golenia oraz klej w oczekiwaniu na efekt końcowy. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa gotowym już, wykonanym własną pracą slimem. Przedszkolaki poznawały także różne zapachy i smaki m.in. pomarańczy, ogórka, cynamonu, wanilii, olejków oraz próbowały je odgadnąć za pomocą zmysłów. Dzieci poznały znaczenie słowa entomologia, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o  budowie i życiu owadów. Miały okazję obejrzeć owady za pomocą lupy – szkła powiększającego. Przedszkolaki dowiedziały się, że owady są pożyteczne i bez nich nie byłoby życia na ziemi. Zajęcia obfitowały również we wrażenia słuchowe, dzieci rozpoznawały odgłosy wydawane przez poszczególnych mieszkańców łąki. Ponadto przedszkolaki tworzyły w grupach własną grę planszową oraz układały do niej zasady. Zajęcia z konstruowania gier planszowych były okazją do utrwalania treści matematycznych, planowania własnej pracy oraz rozwijania współpracy w grupie. Po skończonej pracy był czas na grę – to także okazja do działania wspólnie z innymi i rozwijania treści matematycznych.

W ostatni tydzień wakacji dzieci doświadczyły ciekawych zajęć, podczas których zobaczyły jak powstaje „wulkan” i co to w ogóle jest. Wprowadzone zostały w temat poprzez pogadankę i zabawy ruchowe. By umocnić zgromadzoną wiedzę wykonały doświadczenie, w którym uzyskały wybuch wulkanu. Sprawiło im to dużo radości i powiększyło ich zainteresowanie tym tematem. Nie zabrakło również codziennej aktywności ruchowej w ogrodzie przedszkolnym. Sporym wyzwaniem i sprawdzeniem kondycji był udział w zawodach sportowych „Bieg slalomem z rzutem do celu”, „Tor przeszkód”, „Z kamyka na kamyk”, zabawy z chustą animacyjną, itp. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Statek na talerzyku” malując papierowy talerzyk farbami oraz przyklejając z elementów statek. Wyklejały obrazek kawałkami kolorowego papieru.

Czas spędzony w przedszkolu na wspólnej zabawie i w przyjaznej atmosferze upłynął bardzo szybko.