Wycieczka do Spichlerza Regionalnego

1 października 2018

Dnia 26 września dzieci z grupy „Żabek” uczestniczyły w wycieczce do Spichlerza Regionalnego w Skarżysku – Kościelnym, który powstał z inicjatywy Elżbiety i Włodzimierza Jachów. Gromadzone przez nich od lat stare przedmioty związane z tradycjami regionu powiatu skarżyskiego stały się inspiracją do utworzenia niewielkiego „muzeum”, gdzie wyeksponowane zostały przedmioty codziennego użytku, gospodarstwa domowego, narzędzia pracy, itp. Spichlerz to chata wiejska, częściowo zbudowana ze starych oryginalnych, a częściowo z nowych materiałów. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jej wnętrze, które stanowią stare ławy, łóżka, ozdoby, ubrania oraz sprzęty domowe i rolnicze dawnej wsi świętokrzyskiej. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały zbiory, dowiadując się jak żyli nasi przodkowie. Pani Elżbieta pokazała również kolekcję starych zabawek, którymi przed wielu laty bawiły się wiejskie dzieci. Zaprezentowała też swoje umiejętności rękodzielnicze, wykonując dla naszych przedszkolaków drewniane tulipany, które ofiarowała nam na pamiątkę. Za piękne spotkanie, ciekawe opowieści i zabawy przedszkolaki wręczyły pani Eli podziękowanie.